Son Haberler

Su Arıtma Cihazındaki Düzensiz Fiyat Farklılıkları

Sizinde gördüğünüz gibi internete ve çevrenize baktığınızda her su arıtma cihazı bir birine o kadar çok benziyor ki birbirinden ayırt etmek o kadar zorken bu fiyat farklılıkları nereden geliyordu birçok su arıtma cihazı 250 tl ye satılırken bazıları da 1500 Türk lirasına satılmaktadır.

Bu farklılık nerden kaynaklanmaktadır.  2003yıllarından bu yana Ters ozmoz sistemleri ile ilgilenen bir makale yazarı olarak edindiğim tecrübelerime dayanaraktan açıklık getirelim. 1000 Türk lirası ile 1500 Türk lirasına satılan su arıtma cihazlarını genelde %90 ihtimal ile pazarlama yöntemi network marketing dediğimiz ağ sistemi ile satılan cihazlardır. Bu sistemde üst gruptan alın ki alt gruba kadar çeşitli vasıflarda çalışan insanlar vardır.

Bu grubun soy ağacını şu şekilde çıkaralım

1)      Şirketin kendisi

2)      Genel kordinatör

3)      Bölge müdürü

4)      Ofis müdürü

5)      Demo sekreteri

6)      Tanıtım gönüllüleri

Olarak 6 gruba böldüğümüzde ve her gruptaki çalışan insanlar örneğin 150 Tl ye mal olan bir arıtma cihazına 50 Tl lik bir gelir genel kordinatöre koyalım 50 Tl lik bir gelir bölge müdürüne ekleyelim 50 Tl lik bir gelirde ofis müdürüne ekleyelim 15 Tl lik bir gelirde demo sekreterine ekledik son olarak da en son kişi satıcı yani tanıtım gönüllüsü nede en az 150 TL gelir eklediğimizde çıkan sonuç ise şöyle oluyor.

Cihaz maliyeti: 150+50+50+50+15+150=475  TL  buna şirketin kar oranınıda %50 olarak eklediğimizde 950 tl oluyor geriye kalan ise yapılan vade farklılıkları ve teknik servis giderleridir. Oldumu şimdi su arıtma cihazı satışı 1000 veya 1500 tl işte arasındaki fiyat farkı budur. Bir diğerinin kaliteli yada kalitesiz oluşundan değildir.

Şimdi 250 Tl ye satılan su arıtma cihazı kalitelimidir? Bence kalitelidir. Çünkü internet üzerinden satılan ürünlerde ek maliyetler satılan su arıtma cihazlarına eklenmez buda fiyatının oldukça altında satılır ama bizim insanımız ucuz etin yahnisi bu kadar olur derse yanılır. Taki teknik servis alana kadar 250 Tl su arıtma cihazı satın alıp da bir de üstüne yaygın servis ağı aramayınız çünkü 250 tl ye satılan su arıtma cihazından 50-100 Tl kazanan kişi size devamlı teknik servis hizmeti diğerlerine göre kaliteli bir şekilde sunamaz bunu da göz önünde bulundurmasınız.

Bir iyi yanı ise bu ters ozmoz su arıtma cihazlarının garantiye giren parçaalrının arıza yapma olasılığı %2 dir. Yani su arıtma cihazlarında sarf malzemeler (kullanımdan dolayı ömrü biten) filtre gibi maddeler garantiye girmediği gibi değişimleri de ücretli olur. Pazarlama firmaları bu fiyatları otalama bir filtre için 30-50 tl alırken ucuz satan firmalar ise aynı filtreyi 10-20 tl arasında satmaktadır.

Aşağı tükürsen sakal yukarı tükürsen bıyık misali ne yapsanız değneğin iki tarafı da çamur.  Bana kalırsa hesabınıza ve kesinize en uygun su arıtma cihazlarını tercih ediniz. 1500 tl verip de 1 arıtma alacağınıza 250 tl verip aynı fiyata 6 adet arıtma alın ömür boyu kullanın aradaki fark budur.

Ucuz su arıtma cihazı kalitesiz anlamına gelmez pahalı su arıtma cihazı da kaliteli anlamına gelmez umarım yazım su arıtma alacak olan insanlara ve su arıtma satışı yapan insanlara faydalı olmuştur.  Başka bir makale de görüşmek üzere.

Sory Fori
Su Arıtma Cihazlarının Yaşam Öyküsü

90 lı yıllarda İstanbul da içme suyu büyük bir sorundu. O dönemlerde çeşmeden akan sular bir lağam kokusu kadar kötü kokuyordu musluklardaki su içilmiyor du içildiğin de ise midemiz bozulup çeşitli bakterilere maruz kalıyorduk 90 lı yıllarda arıtma sistemi tekli karbon filtreli ve reçine sistemli musluğa takılan damla damla süzme yapan bir filtre sistemi vardı. Bu filtre sistemi suyun içerisindeki kötü kokuları karbon sayesinde süzüp suyu en azından içilebilir hale getiriyordu o dönemlerde kullananlar hatırlamıştır.

2000 li yılların başlarında 4 aşamalı ters ozmoz su arıtma cihazları yavaş yavaş mutfaklarımıza girmeye başlamıştı bu sistem oldukça kaliteli bir arıtma sistemi sağlıyor bir o kadar da sistem ilk başlardan olduğundan dır biraz pahalı ide her kez alıp kullanmıyordu birde yeni bir sistem olduğu için tanınmıyordu zamanla kulaktan kulağa ve tanıtımlar yöntemi ile ters ozmoz sistemleri yayılmaya başladı.

2004 ve 2005 yıllarında sistem artık Türkiye’nin her yerine internet ve çeşitli tanıtım organlarıyla her yere dağıldı bu su arıtma yöntemi aynı zamanda insanlar için bir iş kolu haline gelip emeklisi, memuru ve işsiz bir çok insan su arıtma cihazı alıp tanıtım yapmaya ve para kazanmaya başladı osmos su arıtma sistemi bir kazanç kapısı olmuştu.

2008 yıllarında birçok büyük firmalarda su arıtma sistemlerindeki yüksek kar oranları ilgisini çekmiş olacak ki su arıtma cihazı ithalatına başlayıp hatta 2-3 firmada daha da ileriye giderek su arıtma cihazlarını Türkiye’de bir çok parçasını üretim toplamaya başlayıp hızlı bir tanıtım orduları ile tüm Türkiye’nin artık su arıtma cihazlarından haberdar olduğu ozmoz sisteminin tam patladı zaman dilimi 2007 ile 2009 yıllarıdır.

Ters ozmoz sistemi artık milyonlarca ailenin mutfaklarında yerini alarak vaz geçilmez bir mutfak eşyası haline geldi. Benim düşüncelerime göre sularımız teknoloji geliştikçe daha da kirlenmek de çünkü; kullanılan tarım ilaçları 2000 ve 20014 yıllarında eskiye oranla % 200 bir artış göstermiş artık her türlü bitkiyi daha toprak yüzeyine çıkmadan kimyasal ilaçlarla toprak zehirleniyor du bu zehirler yağmur ve sulama suyuyla karışarak yer altı sularına ulaşıp sularımız gün geçtikçe daha da tehlikeli bir hal almaktadır. Bunun önüne geçmek şu anda mümkün değil ama sularımız tamamen içilmez hale gelindiğinde bunun tehlikesine varılacaktır.

Ters ozmoz sistemleri arıtma işlevini yerine getirirken suyun büyük bir bölümünü gidere atarak su israfı da yapmaktadır. Her güzel şeyin bir bedeli olduğu gibi ozmoz arıtma sisteminde bir bedeli vardı arıtma esnasındaki atık su ortalama arıtılan suyun % 70 oranını çöpe atıyor Dünya ileriye gittikçe azalan içe suyu sıkıntıları karşısın da oz moz sistemi gün geçtikçe yerine başka bir teknolojiye bırakacağını düşünüyorum tabi bu tarihler ortamla 2050 yıllarını bulacaktır. İnsanlar gün geçmesin ki yeni bir buluş bulup eskisini unutuyoruz. Hatırlayın ilk başlarda tekli arıtma damla damla arıtan filtreler vardı yerini ozmoz sistemi aldı ve eski sistem unutuldu.

Sory Fori
Arıtma Sistemleri

Arıtma Sistemleri Su arıtma sistemlerini evsel ve endüstriyel olarak ikiye ayırabiliriz. Evsel Su arıtma sistemleri genelde ev, işyeri ve kurumsal firmalar için uygun olup tezgah altı ve tezgahüstü modelleri mevcuttur.

Evsel su arıtma sistemleri günlük 250 Lt ile 2000 Lt arasında temiz su üretebilmektedirler.

Arıtma sistemleri :

1. Yumuşatma sistemleri
2. Kum filtrasyon sistemleri
3. Deniz suyu arıtma sistemleri
4. Atık su arıtma sistemleri
5. Şebeke suyu arıtma sistemleri
6. Kuyu suyu arıtma sistemleri

ve birçok alanda kullanılabilir. İstek ve amaca yönelik çevre mühendisleri tarafından suyun analizini yaparak uygun olan arıtma sistemi ilgili kurum veya kişiye önerilebilir.

Sory Fori
Sağlıklı Yaşamak İçin Su Tüketin

1. Hiçbir şey susuz yaşayamaz.

2. Göreceli su yetersizliği vücudun bazı işlevlerini önce bastırır, sonra öldürür.

3. Su temel enerji kaynağıdır.

4. Su vücudun her hücresinde elektriksel ve manyetik enerji üreterek bize yaşam gücü verir.

5. Hücre yapısındaki maddeleri birbirine bağlayan bir yapıştırıcıdır.

6. DNA hasarını önler ve onarım mekanizmalarının daha iyi çalışmasına yardımcı olur, böylece üretilen anormal DNA sayısı azalır.

7. Bağışıklık sisteminin (bütün mekanizmalarının) merkezi olan kemik iliğinde, bu sistemi, kanser de dahil olmak üzere çeşitli hastalıklara karşı güçlendirir.

8. Besinlere enerji verir ve parçalanan besinler sindirim sırasında bu enerjiyi vücuda aktarır. Susuz yenen yemeğin vücut için hiçbir enerji değeri yoktur.

9. Besinlerdeki gerekli öğelerin emilimini artırır.

10. Omurgadaki diskleri “şok emici” su yastıklarına dönüştürür.

11. Kalp ve beyin damarlarında pıhtılaşmayı önler.

12. Vücudun soğutma (terleme) ve ısıtma (elektrik) sistemleri için vazgeçilmezdir.

13. Düşünme başta olmak üzere, bütün beyin fonksiyonları için bize güç ve elektriksel enerji verir.

14. Serotonin (mutluluk veren hormon) ve diğer “nöro-transmitter”lerin (sinir ileticileri) üretimi için vazgeçilmezdir.

15. Melatonin* de dahil olmak üzere, beyinde üretilen bütün hormonların üretimi için gereklidir. *Melatonin: Melatonin, kişiden kişiye değişse de yaklaşık olarak 23:00 ile 05:00 saatleri arasında salgılanan bir hormondur. Hormonun temel görevi vücudun biyolojik saatini koruyup ritmini ayarlamaktır. Uzun uçak yolculuklarında görülen jetlag sendromu denen durumun sebebi de bu hormondur. Hormon diğer antioksidan tesirleri de güçlendiriyor, kanserli hücrelere karşı koruma sağlıyor, üreme sistemindeki sorunların çözümüne yardım ediyor, yetersizliği halinde ise yorgunluk, isteksizlik gibi durumlara neden olabiliyor.

Günümüzde yaşlanmayı geciktirici etkisinden dolayı da bu hormonun üzerinde önemle durulmaktadır. Önemli hususlardan biri de hormonun çocuklar üzerindeki tesiridir. Avrupa’da lösemili ve kanserli çocuk sayısının artmasından ötürü yapılan araştırmalar sonucunda, ailelerden çocuklarını kesinlikle karanlık ortamda yatırmaları istenmiştir. Zira karanlıkta güçlü biçimde salgılanan melatoninin kanserden koruyucu etkisi olduğu bilinmektedir. Bu hormon ışığa duyarlıdır; deneylerde, uyuyan kişinin hormon salgısı izlenirken, ışık açıldığında hormonun azaldığı, karanlıkta ise yoğun biçimde salgılandığı tespit edilmiştir.

16. Bağırsakları en iyi çalıştıran yağlayıcı maddedir, kabızlığı önler.

17. Kalp krizi ve felce karşı koruyucudur.

18. Çocuklarda ve yetişkinlerde dikkat yetersizliği sorununa çözüm getirir.

19. Çalışma verimini artırır ve dikkat aralığını büyütür.

20. Dünyadaki diğer bütün içeceklerden daha kolay bulunabilir ve hiçbir yan etkisi yoktur.

21. Bütün besinlerin, vitamin ve minerallerin temel çözücüsüdür. Vücutta besinleri küçük parçalara ayırır, sindirimlerinde ve son metabolik aşamalarında görev yapar.

22. Stres, gerginlik ve depresyonun hafiflemesine yardımcı olur.

23. Uykuyu düzenler.

24. Yorgunluğun giderilmesine yardımcı olur ve gençlik enerjisi verir.

25. Cildi yumuşatır ve yaşlılık belirtilerinin azalmasına yardımcı olur.

26. Gözlere canlılık ve parlaklık verir.

27. Göz tansiyonunu dengede tutmaya yardım eder.

28. Kemik iliğinde kan üretim sistemlerini düzenler, lösemi ve lenf bezi kanseri oluşumunun önlenmesine yardımcı olur.

29. Vücutta enfeksiyon ve kanser hücrelerinin geliştiği bölgelerde bağışıklık sistemini güçlendirmek için çok gereklidir.

30. Kanı sulandırır ve dolaşım sırasında pıhtılaşmasını önler.

31. Kadınlarda adet öncesi ağrıyı ve ateş basmasını hafifletir.

32. Kalp atışıyla birlikte kanı sulandırıp dalgalandırarak dolaşımdaki katı maddelerin dibe çökmesini engeller.

33. İnsan vücudunda “dehidrasyon” (bedenin çok fazla sıvı kaybetmesi) sırasında kullanılabilecek bir su deposu yoktur. Bu nedenle gün boyunca düzenli olarak su içmemiz gerekir.

34. Dehidrasyon cinsellik hormonunun üretimine engel olur, bu iktidarsızlık ve cinsel isteksizliğin başlıca nedenlerinden biridir.

35. Besin öğelerinin vücutta taşınmasında yardımcı olur.

36. Akciğerlerde oksijen toplayan kırmızı kan hücrelerinin çalışma verimini artırır. Hücreye ulaşan su, o hücreye oksijen verir ve atık gazları vücuttan atılmaları için akciğerlere taşır.

37. Vücudun çeşitli bölgelerinden zehirli atıkları toplar ve atılmaları için karaciğer ya da böbreklere taşır.

38. Eklem boşluklarındaki temel yağlayıcı maddedir, artrit ve sırt ağrılarının oluşumunun önlenmesinde yardımcı olur.

39. Su içtiğiniz zaman susuzluk ve açlık duygularını ayırt edebilirsiniz.

40. Kilo vermenin en iyi yolu su içmektir. Düzenli aralıklarla su için ve sıkı bir rejim yapmadan zayıflayın. Acıktığınız zaman aşırı yememeli, ama susadığınızda suyunuzu içmelisiniz.

41. Dehidrasyonun doku boşlukları, eklemler, böbrekler, karaciğer, beyin ve deride birikmesine yol açtığı zehirli çökeltileri temizler.

42. Su gebelikte sabah bulantılarını azaltır.

43. Zihin ve vücut fonksiyonlarını bütünleştirir. Karar verme ve hedefleri belirleme yeteneğini artırır. 44. Yaşlılıkta bellek kaybının önlenmesine yardımcı olur. Alzheimer, multiplskleroz ve parkinson hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

45. Kafein, alkol ve bazı ilaçlara duyulan bağımlılığın giderilmesine yardımcı olur. Yeterli ve kaliteli su içmemek, hücrelerde kronik dehidrasyona sebep olur. Hücrelerin kapasitelerini kullanamaz hale gelmesi, bağışıklık sisteminin çökmesine ve hastalıklardan korunamamasına neden olur. Bol su içilmesi, sırt bölgelerindeki adaleler arasında birikmiş olan laktik asitlerin dağılmasını sağlayarak adale ağrılarının kısmen rahatlamasına neden olabilir. Su yediğimiz gıdaların iyi sindirilmesini ve artık maddelerin kolayca atılmasını gerçekleştirerek şişmanlamayı önler. Yeteri kadar su içerek ve yemek yeme arzusunu frenleyerek metabolizmanın fazla yağı depolaması önlenebilir.

İçilecek suyun yaş grubuna göre seçilmesi gerekir. Çocuklar, gençler ve yaşlılar kalsiyuma daha çok ihtiyaç duydukları için sert su, yetişkinler ise yumuşak su içmelidirler.

Hangi yaşta olursanız olun, sağlığınız için gereken miktarda kaliteli su tüketmelisiniz. Tükettiğiniz suyun sadece miktarı değil, temizliği ve içeriği de çok önemlidir. Sağlıklı suyun sağlıklı insan anlamına geldiğini bilmeli, hücrelerinizi sadece suyla doldurmakla yetinmeyerek onu sağlıklı bir suyla beslemelisiniz.

Sağlıklı su, mikrobiyolojik açıdan kirlilik içermeyen ve içeriğini oluşturan elementler belirlenmiş sınır değerlerden daha düşük olan sudur. Su besinlerin vücuda alınması, sindirilmesi, besin öğelerinin emilimi, hücrelere taşınması ve metabolizma faaliyetleri sırasındaki tepkimelerin oluşabileceği sıvı bir ortam hazırlar.

Hücre çalışması su ve içinde çözünmüş maddelerle sürdürülür. Su gereksinimi, su ve diğer içeceklerle, sulu-katı besinlerle ve metabolizma faaliyeti sonucu oluşan suyla karşılanır. Besinlerin ve yemeklerin türlerine göre içerdikleri su miktarı da farklıdır. Karpuz, portakal gibi meyvelerde ve taze sebzelerde su oranı çok yüksektir. Koyu ve katı besinler ise daha çok su içme ihtiyacı yaratır.

Sory Fori
Su Arıtma Nedir ?

SU ARITMA | Su Arıtımı Nedir ?

Dünyada yılda 40.000 km³ tatlı su okyanuslardan karalara transfer olmaktadır. Bu suyun büyük bir kısmı taşkın vb. nedenlerle kaybolurken kullanılabilir su miktarı yıllık olarak 9.000 km³ olmaktadır. Dünya nüfusunun yıllık su gereksinimi kişi başına ortalama 350 m³ civarındadır. Ancak su kirlenmesi nedeni ile su gereksinimi kişi başına 700 m³ değerine ulaşmaktadır. Şu an dünya üzerindeki suyun ancak 13 milyar insana yeteceği düşünülmektedir. Dünya nüfusunun zaman içinde artışı ve su kaynaklarının dünya üzerinde eşit olarak dağılmaması (Afrika ve Ortadoğu vb.) gibi nedenlerle su kirliliği önemli bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır.

Fiziksel Su Arıtma Sistemleri

Atık su içerisindeki kirletici maddelerin fiziksel işlemlerle atık sudan alınması amacı ile kullanılan proseslerdir. Uygulamaları; ızgaralar, elekler, kum tutucular, yüzdürme sistemleri, çöktürme havuzları, dengeleme havuzlarıdır.

Izgaralar: Büyük hacimli maddelerin atık sudan ayrılarak pompa ve diğer teçhizata zarar vermelerini önlemek ve diğer arıtma ünitelerine gelecek yükü hafifletmek amacı ile kullanılan arıtım üniteleridir. İnce ve kaba ızgaralar olmak üzere aralık miktarlarına bağlı çeşitleri bulunmakta ve manuel veya otomatik temizlemeli olarak dizayn edilebilmektedirler.

Elekler: Atık su içerisindeki katı maddelerin tutulması ve arıtma sistemine giriş kirlilik yüklerinin azaltılması amacı ile kullanılırlar.

Dengeleme Havuzları: Atık suyun debi ve kirlilik yüklerinin dengelenmesi amacı ile kullanılırlar.

Kum Tutucular: Atık su içerisinde bulunan kum, çakıl vb. ayrışmayan maddeleri sudan ayırarak makine ve teçhizatın aşınmasını önlemek, çöktürme havuzlarında kum ve çakıl birikiminin önüne geçmek amacı ile kullanılırlar.

Yüzdürme Sistemleri: Yüzdürme işlemi, çökeltme işleminin tersidir ve sudan daha düşük özgül ağırlığa sahip taneciklerin yükselmesi esasına dayanır. Yüzdürme sistemleri, atık su içerisinde bulunan yağ, sabun, gres, ahşap parçaları gibi sudan hafif maddeleri tutmak için kullanılırlar.

Çöktürme Havuzları: Sudan daha fazla yoğunluğa sahip katı maddelerin durağan koşullarda yer çekimi etkisi ile çöktürülerek uzaklaştırılması amacı ile kullanılırlar. Çöktürme havuzları, ön çöktürme veya biyolojik ve kimyasal arıtım işlemi ardından son çöktürme amacı ile kullanılabilirler.

Biyolojik Su Arıtma Sistemleri

Biyolojik arıtma, atık su içerisindeki çözünmüş organik maddelerin bakteriyolojik faaliyetlerle ayrıştırılarak giderilmesi işlemidir. Bakterilerin arıtma işlemini gerçekleştirebilmeleri için pH, sıcaklık, çözünmüş oksijen, toksik maddeler gibi parametrelerin kontrol altında tutulması gerekmektedir. Uygulamaları; aktif çamur sistemleri, biyofilm sistemleri, stabilizasyon havuzları, havalandırmalı lagünler ve damlatmalı filtrelerdir.

Aktif çamur: Aktif çamur sistemi dengeleme, havalandırma, çöktürme ve dezenfeksiyon ünitelerinden oluşmaktadır. Aktif çamur tekniğine göre çalışan sistemler uygulamada en çok kullanılan sistemlerdir. Aktif çamur kolloidal çözünmüş maddelerin mikroorganizmalar ile çökebilir biyolojik floklara dönüştürüldüğü prosestir ve bu proseste havalandırma havuzu içindeki mikroorganizmaların askıda tutulması esastır. Biyolojik arıtma ünitesi havalandırma sonucu, organik maddelerin askıda büyüyen mikroorganizmalar tarafından parçalanması prensibiyle çalışır. Askıda büyüyen mikroorganizmalar suyun içerisinde bulunan organik maddeleri parçalayarak H2O ve CO2’e çevirirler. Mikroorganizmaların organik maddeleri oksitlemesi sonucu organik maddeler ya okside olur, yada biyokütleye dönüşür. Havalandırma havuzunda gereken arıtma veriminin sağlanması amacıyla havuz içerisinde faaliyet gösteren mikroorganizma sayısını (MLSS) sabit bir değerde tutmak gerekmektedir. Bu nedenle biyokütlenin bir kısmı çöktürme kademesinde fazla çamur olarak sistemden atılırken diğer kısmı havalandırma bölümüne geri devrettirilir. Aktif çamur sistemlerinde bakteriler en önemli mikroorganizmalardır. Çünkü organik maddelerin parçalanmasından sorumludurlar. Aktif çamur sistemlerinin dizaynında çeşitli parametreler kullanılır. Bu parametrelerden bazıları çamur yükü, çamur yaşı ve bekletme süresidir.

Biyofilm: Damlatmalı filtre sistemlerinde üst kısımdan verilen atık sular damlatmalı filtre içine yerleştirilen dolgu malzemelerinin arasından aşağı doğru akar. Dolgu malzemeleri üzerinde mikroorganizmalar oluşur. Damlatmalı filtre tabanından verilen hava mikroorganizmaların yaşamı için gereklidir. Mikroorganizmalar da atık sudaki organik maddeleri tüketirler. Filtre malzemesi taş dolgu yada plastik dolgu malzemesidir. Biodisk sistemleri seri olarak yerleştirilmiş dairesel disklerden oluşur. Disklerin malzemesi polystrene veya polyvinyl kloriddir. Diskler atık suya batmıştır ve yavaş olarak dönerler. Mikroorganizmalar disklerin yüzeyine tutunup tabaka oluştururlar. Disklerin dönmesi biyokütleyi atık sudaki organik maddelerle temas ettirilir. Diskler sonra da atmosferdeki oksijenle temas eder. Disklerin dönmesi ile aerobik şartlar sağlanır.

Stabilizasyon Havuzları: Stabilizasyon havuzlarının işletilmesi basittir ve fazla mekanik ekipmana ihtiyaç göstermezler. Bu sistemler aerobik, anaerobik ve fakültatif stabilizasyon havuzları olarak sınıflandırılır.

Havalandırmalı Lagünler: Diğer Bu sistemler havalandırma için doğal alanları kullanır. Gerekli oksijen difüzör veya yüzeysel havalandırıcılar vasıtasıyla temin edilir. Anaerobik Arıtma Sistemleri Anaerobik arıtma sistemleri havasız ortamda gerçekleştirilen arıtma prosesleridir. Uygulamaları; sürekli karışımlı reaktörler, anaerobik filtreler ve akışkan yataklı sistemlerdir.

Sürekli Karışımlı Tank Reaktörü: Sürekli karıştırılan tank tipinde olan bu reaktör atık suların anaerobik arıtılmasında kullanılan ve katı resirkülasyonu olmayan ilk kuşak reaktörlerden birisidir.

Anaerobik Filtre (Yukarı akışlı dolgu sütunu): Hareketsiz hücre reaktörlerinin bir uyarlaması olarak geliştirilen anaerobik filtre tipinde kullanılan dolgu malzemesi biyofilm gelişmesi için gerekli olan temas yüzeyini sağlar.

Akışkan Yataklı Sistemler: Bu sistemde yukarı akışlı reaktör, kısmen bir taşıyıcı malzeme (genellikle kum) ile doldurulur. Söz konusu reaktörde kum tanecikleri üzerinde biyofilm oluşturularak arıtmanın gerçekleştirilmesi amaçlanır.

Kimyasal Su Arıtma Sistemleri

Kimyasal arıtma sistemleri suda çözünmüş veya askıda halde bulunan maddelerin fiziksel durumunu değiştirerek çökelmelerini sağlamak üzere uygulanan arıtma prosesleridir. Kimyasal arıtma işleminde, uygun pH değerinde atıksuya kimyasal maddeler (koagülant, polielektrolit vb.) ilave edilmesi sonucu, çöktürülmek istenen maddeler çökeltilerek çamur halinde sudan ayrılır. Uygulamaları; nötralizasyon, flokülasyon ve koagülasyondur.

Nötralizasyon: Asidik ve bazik karakterdeki atıksuların uygun pH değerinin ayarlanması amacı ile yapılan asit veya baz ilavesi işlemidir.

Koagülasyon: Koagülant maddelerin uygun pH’da atıksuya ilave edilmesi ile atıksuyun bünyesindeki kolloidal ve askıda katı maddelerle birleşerek flok oluşturmaya hazır hale gelmesi işlemidir.

Flokülasyon: Flokülasyon (yumaklaştırma), atıksuyun uygun hızda karıştırılması sonucunda koagülasyon işlemi ile oluşturulmuş küçük taneciklerin, birbiriyle birleşmesi ve kolay çökebilecek flokların oluşturulması işlemidir.

İleri Su Arıtma Sistemleri

Dezenfeksiyon: Arıtma tesisi çıkış suyu alıcı ortama verilmeden önce, suda bulunan bakteri ve virüslerin uzaklaştırılması işlemidir.

Azot Giderme: Atık suyun içerdiği amonyum iyonları azot bakterileri yardımıyla nitrifikasyon kademesinde önce nitrite ve sonra nitrata dönüştürülür. Daha sonra denitrifikasyon kademesinde anoksik şartlar altında azot gazı halinde sudan uzaklaştırılır.

Fosfor Giderme: Fosfor bileşiklerini gidermek için kimyasal ve biyolojik metotlar ayrı ayrı veya birlikte kullanılır. Kimyasal arıtmada kimyasal maddeler kullanılarak yüksek pH değerinde fosfor, fosfat tuzları halinde çöktürülür. Biyolojik metotlarla fosfor arıtımı, biyolojik arıtma sırasında fosfatın mikroorganizmalarca alınması ile sağlanır.

Filtrasyon: Biyolojik ve kimyasal arıtma işlemlerinde yeterince giderilemeyen askıda katı maddelerin ve kollidlerin tutulması amacıyla uygulanır.

Adsorbsiyon: Suda çözünmüş maddelerin elverişli bir ara yüzeyde toplanması işlemidir.

İyon Değiştirme: Endüstriyel atık su arıtımında kullanılan atık su bünyesinde istenmeyen anyon ve katyonların uygun bir anyon ve katyon tipi iyon değiştirici kolonda tutulması işlemidir.

Ters Osmoz: Atık suyun yeniden kullanılabilmesini sağlamak amacıyla, genellikle endüstriyel atık su arıtımında kullanılan çözünmüş anorganik ve organik maddelerin sudan uzaklaştırılması yada geri kazanılması amacıyla yüksek basınç uygulanan bir sistemdir.

Ultrafiltrasyon: Yarı geçirgen membranların kullanıldığı ters osmoz işlemine benzeyen basınçlı membran filtrasyon metodudur. Bu yöntemde yağ/su emülsiyonu içerisinde disperse olan yağ damlacıkları ince bir membran yardımı ile filtre edilerek su fazından ayrılır. Ultrafiltrasyondan önce arıtılması düşünülen emülsiyonun bir ön arıtma işlemine tutulmasında fayda vardır. Bu işlem emülsiyon kırma maddeleri ile gerçekleştirilir ve yağ su fazı ayrılır.

BKZ: su arıtımı nedir, fiziksel su arıtma nedir, su nasıl arıtılır, su arıtım, biyolojik su arıtma nedir, kimyasal su arıtma nedir, su arıtma nedir,

Sory Fori
Evsel Su Arıtma

Evsel Su Arıtma

Evsel Su Arıtma Maalesef sudan kaynaklanan salgın hastalıklar, sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada insan sağlığını tehdit etmektedir. Su kalitesi aynı zamanda çevre problemleri ile yakından ilgilidir.

Endüstrileşme, küresel ısınma, nüfus artışı, kentleşme problemleri suyun kalitesini birebir etkiler. Bu durum, şebeke suyu kullanılmayan, bir çok villa ve yerleşim sitelerinde ise çok daha vahimdir.

Evsel su arıtma cihazları reverse osmosis sistmelerdir. Evsel su arıtma cihazları villa ve yerleşim yerlerine suyun temizlenmesi ve kullanılması konusunda kesin çözümdür.

Su arıtma konusunda evsel su arıtma ürünlerimizin çeşitliliği karar verme noktasında size yardımcı olacaktır. Evsel su arıtma cihazları günlük yaklaşık 300 Lt su üretmektedirler ve 100 GPD mebran kullanılmaktadır.

Bkz: ev su arıtma, evsel su arıtma, tezgahaltı su arıtım, ev tipi

Sory Fori